Under 2020 har Stockholm konsts arbete resulterat i hela 35 projekt med 59 konstnärer. Projekten har synts på gator och torg, i parker, skolor, förvaltningsbyggnader, idrottsanläggningar och bostadsområden över hela Stockholm. Med en gemensam trumpetfanfar vi vill rikta ett tack till alla som gjort årets fantastiska resultat möjligt! 

Ta del av konstprojekten i katalogen eller i vår konstkarta.

Konst 2020 kolumn 1

Bredängsparken
Mötesplatsen av Max Ockborn
Beställare: Exploateringskontoret

Edö vård- och omsorgsboende
Omsorg om andra av Agnes Mohlin
Beställare: Micasa Fastigheter

Enskedfältets skola
Sju planeter av Ulrika Sparre
Beställare: Sisab

Gubbängens skridsko- och bandyhall
Hieroglyphs from the Sky av Eva Larsson
Beställare: Fastighetskontoret

Heliosparken
Windows av Karl Larsson
Beställare: Fastighetskontoret

Johannes skola
Iakttagelser av Maja Sten
Beställare: Sisab

Järvabadet
Här och nu, där och då av Linnéa Jörpeland
Beställare: Fastighetskontoret

Kvarteret Rösträknare
Blazing a Trail av David Svensson
Beställare: Familjebostäder

Kämpetorp/Kämpetorpsskolan
Träden som försvann och kom tillbaka
av Jytte Høy
Beställare: Sisab

Kämpetorp/Kämpetorpsskolan
Stage av David Taylor
Beställare: Sisab

Kämpetorp/Kämpetorpsskolan
Multi Matrix av Edith Lundebrekke
Beställare: Fastighetskontoret

Medborgarhuset
Förnimmelser omkring stenarnas tid
av Maria Hedlund
Beställare: Fastighetskontoret

Medborgarhuset
Valens vithet III av Maria Hedlund
Beställare: Fastighetskontoret

Medborgarhuset
Ambassadören av Lina Selander
Beställare: Fastighetskontoret

Medborgarhuset
Modellen med den röda fågeln
av Lina Selander
Beställare: Fastighetskontoret

Konst 2020 kolumn 2

Medborgarhuset
One More Night in the Morning
av Runo Lagomarsino
Beställare: Fastighetskontoret

Nybohovsbacken
Ledare av Katarina Löfström
Beställare: Sisab

Rinkeby allé
Längs en ny natur av Mia E Göransson
Beställare: Exploateringskontoret

Rosenlundsparken
Bältdjur av Jon Gundersen
Beställare: Exploateringskontoret

Rågsveds grundskola
Sävligt fält av Katja Aglert
Beställare: Sisab

Sjöviksskolan
Träningsläger för föreställningsförmågan
av Bella Rune och Jonas Nobel
Beställare: Sisab

Spångahallen
Speglingar av ett centrum av Folkform
Beställare: Fastighetskontoret

Sturebyskolan
Skoj av Linnea Matei
Beställare: Sisab

Telefonplanshallen
Moiré av Cecilia Aaro och
Matilda Fahlsten
Beställare: Fastighetskontoret

Västerängshallen
Hubben av Maria Friberg
Beställare: Sisab

Vårberg
Vårbergs jättar av Xavier Veilhan
Beställare: Exploateringskontoret

Förskolan Glavsfjorden
Djurteatervagn med känslor och väder
av Elin Strand Ruin
Beställare: Sisab

Förskolan Hagelstavägen 24
Pärlbandet av Joanna Eriksson
Beställare: Sisab

Förskolan Solkatten
Luftkroppar av Daniela Hedman
Beställare: Sisab

Ljudbänken #6
Cure for Humanity av CoH
Beställare: Stockholm konst / Audiorama

Konst 2020 kolumn 3

Konstpaus #1
Grand Mal, Petite Mort av Katarina Löfström
Beställare: Stockholm konst

Konstpaus #2
The Poverty of Judgement av Loulou Cherinet
Beställare: Stockholm konst

Handelshögskolan
CO2 Lock-In av Bigert & Bergström
Beställare: Handelshögskolan

Illuminate Her Story
Illuminate Herstory med Lenke Rothman,
Birgit Ståhl-Nyberg, Margareta Renberg

Konsthändelse #1
Open Source (Panavision) av Katarina Löfström
Beställare: Stockholm konst

Konsthändelse #2
En fjärils vingslag
av Magnus Thierfelder Tzotzis
Beställare: Stockholm konst

Konsthändelse #3
Tomrummets potential av Åsa Cederqvist
Beställare: Stockholm konst

Nobel Week Lights
Millisekund av Katja Pettersson
Beställare: Stockholm konst

Sommarjobbande ungdomar
FOLK i Skärholmen
av Sommarjobbande ungdomar
Östberga kulturhus
Utan titel av Linnea Rygaard
Beställare: Östberga kulturhus

Östberga Kulturhus
Utan titel av Linnea Rygaard
Beställare: Östberga kulturhus

Levande Stockholm

Peak up, peak down av Muhammad Ali
The Essence of Discipline av Fikret Atay
Constructing Tomorrow av Alejandro Montero Bravo
Den förlorade staden av Nadine Byrne
Real eyes realize real lies av Roxy Farhat
Psyke av Viola Florin
Performance av Anna Kinbom
Vimplar av Konstfacks masterstudenter CRAFT/textil, årskurs 1
Performativ läsning av Spekulativa juntan
Teknofossil av Sara Söderberg
Guldkant på tillvaron av Sonia Hedstrand
Spår av Diaspora av Paula Urbano