Blommor och minnen i kvarteret Dalen

För kvarteret Dalen har konstnärerna Irene Agbaje och Katja Pettersson skapat varsin platsspecifik gestaltning som formar identitet och rumslighet i Dalens nya seniorboende. De båda gestaltningarna ingår i omvandlingen av ett område med en rik historia, två gårdsmiljöer och stora gemensamma ytor. Genom sina samtida uttryck har konstnärerna bidragit till att göra de gemensamma rummen mer levande, välkomnande och meningsskapande i de boendes vardag.

I sitt flerdelade verk Ut i vår hage utgår Katja Pettersson från barndomsminnet av den välkända visan med samma namn – en sång där blommornas symbolik bär på omsorg och döljer hemliga berättelser. I verket fördjupar hon sig i naturens färgspråk, där lockande skönhet och varningssignaler samexisterar.

Pettersson har skapat stora akvarellmålningar där färgernas rörelse och torkprocessen formar organiska skiftningar, likt moln eller blomblad som förändras i stunden. I målningarna har hon arbetat fram fotorealistiska händer som bildar frökapslar – en gest som knyter samman minne, kropp och naturens cykler.

Verket är skapat för att ge en trygg, lugn och visuellt orienterande miljö i seniorboendet Dalens korridorer. De mjuka färgövergångarna och de detaljrika elementen bjuder på nya upptäckter och hjälper samtidigt besökare och boende att navigera mellan våningsplanen.

Katja Pettersson, född 1972, är utbildad vid Konstfack i Stockholm och Textilhögskolan i Borås. Hon är representerad i Nationalmuseum och Malmö konstmuseums konstsamlingar och har gjort offentliga gestaltningar för bland annat Kirunas nya Kulturhus. 2018 blev Pettersson vald som ledamot till Konstakademien.

Läs mer om Irene Agbajes verk här.

Fler nyheter